۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸

کشورهایی که میزبان آلوده ترین رایانه ها در دنیا می باشند

اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

کشورهایی که میزبان آلوده ترین رایانه ها در دنیا می باشند

مایکروسافت نسبت به سال گذشته تمرکز بیشتری بر روی ایمنی نرم افزارهای خود داشته است زیرا در گزارش سال گذشته کسپراسکی، نام این شرکت منشأ اکثریت آسیب پذیری‌ها و نقاط ضعف نرم افزاری بود. شرکت ایمنی شبکه کسپراسکی با انتشار گزارش جدید خود از تکامل خطرهای فناوری اطلاعات در سه ماهه اول سال ۲۰۱۱ لیستی از ۱۰ نرم افزار رایانه‌ای را که از بیشترین آسیب پذیری در برابر هجوم‌های سایبری برخوردارند؛ منتشر کرد.

به گزارش مهر، شرکت ادوبی در این لیست توانسته است پنج جایگاه را به خود اختصاص دهد که البته این رتبه ها برای این شرکت افتخار چندانی در پی نخواهد داشت؛ زیرا در پی ضعف‌های موجود در نرم افزارهای ریدر، اکروبات و فلش که سه رتبه اول این لیست را نیز به دست آورده اند به شرکت ادوبی نسبت داده شده است.

نام نرم افزار SUN جاوا در این لیست در رتبه های چهارم و پنجم دیده می شود که در پی آن نام نرم افزار QuickTime اپل، Winamp و مایکروسافت آفیس به چشم می‌خورد.

مایکروسافت نسبت به سال گذشته تمرکز بیشتری بر روی ایمنی نرم افزارهای خود داشته است زیرا در گزارش سال گذشته کسپراسکی، نام این شرکت منشأ اکثریت آسیب پذیری‌ها و نقاط ضعف نرم افزاری بود.
رتبه

نام نرم افزار

درصد استفاده از نرم افزار

درجه آسیب پذیری
۱

ادوبی ریدر

۴۰٫۷۸

به شدت بحرانی
۲

ادوبی فلش پلِیِر

۳۱٫۳۲

به شدت بحرانی
۳

ادوبی فلش پلیر

۲۴٫۲۳

خیلی بحرانی
۴

Sun جاوا

۲۳٫۷۱

خیلی بحرانی
۵

Sun

۲۱٫۶۲

خیلی بحرانی
۶

QuickTime اپل

۱۲٫۱۶

خیلی بحرانی
۷

Winamp

۹٫۴۰

خیلی بحرانی
۸

مایکروسافت آفیس

۹٫۰۵

خیلی بحرانی
۹

ادوبی Shockwave

۸٫۷۸

خیلی بحرانی
۱۰

ادوبی ریدر

۸٫۱۸

خیلی بحرانی

کشورهای میزبان

در بخشی دیگری از این گزارش به کشورهای میزبان بدافزارها اشاره شده است که بر اساس آن در سه ماهه اول سال ۲۰۱۱ در حدود ۸۹ درصد از منابع شبکه که به عنوان میزبانی بدافزارها به کار گرفته شده اند در ۱۰ کشور جهان ردیابی شده اند: آمریکا، روسیه، هلند، چین، اکراین، آلمان، بریتانیا، سوئد، جزایر ویرجین و کانادا.

میزان میزبانی بدافزارها در کشورهای آمریکا، روسیه، هلند و چین نسبت به بقیه این ۱۰ کشور از درصد بالاتری برخوردار است به طوری که آمریکا ۲۸٫۵۶ درصد، روسیه ۱۷٫۲۶ درصد، هلند ۱۱٫۸۹ درصد، و چین ۷٫۶۵ درصد از میزبانی بد افزارها را در این دوره زمانی به عهده داشته اند:
رتبه

نام کشور

درصد میزبانی
۱

آمریکا

۲۸٫۵۶ درصد
۲

روسیه

۱۷٫۲۶ درصد
۳

هلند

۱۱٫۸۹ درصد
۴

چین

۷٫۶۵ درصد
۵

اکراین

۵٫۱۴ درصد
۶

آلمان

۴٫۸۴ درصد
۷

بریتانیا

۴٫۷۶ درصد
۸

سوئد

۳٫۰۴ درصد
۹

جزایر ویرجین

۲٫۸۶ درصد
۱۰

کانادا

۲٫۵۶ درصد

پایگاه پرخطرترین و آلوده ترین رایانه‌ها

پرخطرترین کشورها در این گزارش کشورهایی هستند که در آنها کاربران رایانه‌ای بیشترین خطر آلودگی ویروسی را در شبکه به وجود می آورند. کسپراسکی کشورهای پرخطر را در این بخش روسیه، عمان، عراق، بلاروس، ارمنستان، آذربایجان و قزاقستان اعلام کرده است.

تعداد ویروس‌ها، بد افزارها، خطرها و آلودگی هایی که به این مرکز امنیتی در سه ماهه اول سال ۲۰۱۱ گزارش شده در حدود یک میلیون و ۹۸۷ هزار و ۴۴ برنامه یا بد افزار بوده است. همچنین برترین کشورهایی که آلوده ترین رایانه ها در آنها قرار گرفته‌اند عبارتند از کشورهای سودان، بنگلادش، عراق، رواندا، نپال، تانزانیا، افغانستان، انگولا، اوگاندا و عمان.

بر اساس آخرین گزارش شرکت کسپراسکای، امن‌ترین کشورها از نظر خطر آلودگی‌های محلی رایانه‌ای به ترتیب کشورهای ژاپن، آلمان، سوئیس، لوکزامبورگ، و دانمارک اعلام شده‌اند.