۲۵ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۲۵, ۱۳۹۹

مراقبت های بعد از جراحی بینی

فروردین ۲۵, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : جراحی بینی یکی از پیچیده ترین جراحی هایی است که نتیجه آن نقش بسزایی در زیبایی چهره ، ایفاء می کند. از این رو برای انجام آن باید یکسری فاکتورهای مهم را مدّنظر داشت. ( جراحی زیبایی بینی در کرج )

قاعدتا این مسئله بر هیچ کس پوشیده نیست که توانایی و تبحر جراح بینی ، تاثیر مستقیمی بر روی نتیجه جراحی بینی دارد ، لذا اولین پارامتر جهت انجام این جراحی مهم ، انتخاب یک جراح حاذق و مجرب می باشد که نتایج درخشانی را در حوزه جراحی زیبایی بینی در کارنامه کاری خود به ثبت رسانیده باشد.

گام بعدی در این راستا ، رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی است ؛ اهمیت این مراقبت ها به حدی است که در صورت رعایت صحیح و اصولی آن ها می توان دوران نقاهت پس از عمل را به خوبی سپری نموده و به نتیجه رضایت بخشی از جراحی دست یافت.

چه نکاتی را باید بعد از عمل بینی رعایت کنیم ؟
ورم بعد از عمل بینی :
طی چند روز ابتدایی بعد از عمل ، ورم و کبودی در نواحی اطراف چشم ها مشاهده خواهد شد و میزان آن از روز سوم به بعد تا حدودی تشدید می گردد ، البته شایان ذکر است که افراد به هیچ وجه نباید از این موضوع ابراز نگرانی کنند زیرا به مرور زمان کمرنگ شده و فروکش می کند.

استفاده از کمپرس یخ طی ساعات اولیه پس از عمل بینی یکی از مواردی است که به کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل ، کمک شایانی می کند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی :
برای حفظ فرم بینی باید از به پهلو و به شکم خوابیدن بعد از عمل بینی خودداری شود و در هنگام خواب ، فرد می بایست به صورت طاقباز خوابیده و دو بالش زیر سر خود قرار دهد تا سر وی بالاتر از حد بدن قرار گیرد.

شستشوی بینی بعد از عمل : افراد به منظور شستشوی بینی بعد از عمل جراحی بینی باید حتما از سرم های شستشو استفاده کنند.
خندیدن ، عطسه کردن بعد از عمل بینی : بعد از جراحی بینی افراد باید تا مدتی از انجام هر گونه فعالیتی که سبب تغییر حالت اعضای صورت شود خودداری کنند ؛ بنابراین باید از خندیدن زیاد و حرف زدن طولانی مدت اجتناب نمایند و در هنگام عطسه کردن حتما دهان خود را باز نگاه دارند ؛ لازم به ذکر است که خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی بلامانع می باشد.
دستکاری بینی بعد از عمل : بعد از عمل بینی ، افراد به هیچ عنوان نباید چیزی ( حتی گوش پاک کن ) وارد بینی خود نمایند و برای تمیز کردن داخل بینی فقط بایستی از سرم شستشو استفاده کنند.
تغذیه بعد از عمل بینی : افراد بعد از جراحی بینی تا ۴ روز می بایست از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی مدت نیاز دارند ، پرهیز کنند و طی این مدت فقط غذاهای نرم و رقیق میل نمایند.
توجه داشته باشید که از روز پنجم به بعد ؛ مصرف غذاهای معمول سفره ، ممنوعیتی ندارد ، البته باید مصرف نمک و ادویه هایی همچون فلفل اجتناب گردد.

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی :
پس از جراحی بینی ، پانسمانی بر روی بینی بیمار قرار داده می شود که بین ۷ الی۱۰ روز باید بر روی بینی باقی بماند ؛ در این بازه زمانی به هیچ عنوان نباید آن را خیس یا مرطوب کرد.
داروهایی اعم از آنتی بیوتیک و غیره برای بیمار تجویز می گردد که باید راس ساعت معین و مطابق دستور مصرف شود.
تا یکماه بعد از جراحی بینی باید از تخلیه شدید بینی خودداری نمود.
تا چند وقت بعد از عمل بینی برای مسواک نمودن فقط از مسواک های نرم استفاده کنید.
تا دو ماه بعد از جراحی بینی نباید از عینک استفاده شود ، اما استفاده از لنزهای طبی ممنوعیتی ندارد.
حمام کردن تا پایان مدت زمانی که پانسمان بر روی بینی قرار دارد ، مجاز نیست ؛ البته در این مدت می توان از گردن به پایین را شست.
انجام فعالیت های ورزشی سنگین اعم از ورزش های پر تحرک نظیر فوتبال ، ورزش های رزمی و غیره تا ۶ ماه بعد از جراحی بینی ممنوع می باشد.