۰۴ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۴, ۱۳۹۸

سرطان رحم و نکاتی مربوط به آن

خرداد ۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

سرطان رحم و نکاتی مربوط به آن

سرطان رحم یک سرطان رایج در بین خانم هاست که معمولا بعد از یائسگی بروز می کند. در ادامه به جزئیات بیشتری در مورد سرطان رحم اشاره می شود.


سرطان رحم چیست؟
سرطان رحم در واقع یک تومور سرطانی است که در رحم بروز می کند. اکثر خانم ها در غشا رحم یعنی اندومتریوم endometrium دچار این تومور می شوند، اما این تومور در عضلات رحم نیز ممکن است بروز کند. در امریکا سالانه ۵۰ هزار خانم به این سرطان دچار می شوند. اگر دوره یائسگی را پشت سر گذاشته باشید، احتمال ابتلای شما به این سرطان بیشتر خواهد بود.

سرطان رحم و ژنتیک
ژن ها نقش مهمی در بروز سرطان رحم دارند. به عنوان مثال سندروم لینچ Lynch syndrome یک اختلال ژنتیکی است که احتمال بروز برخی سرطان ها را در شما افزایش می دهد و خانم های مبتلا به سندروم لینچ بیشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم هستند. اما وجود ژن های مشکل دار به معنای ابتلا به سرطان رحم نیست، بلکه باید بیشتر مراقب نشانه های این بیماری باشید و در صورت بروز در مراحل اولیه آن را درمان کنید.

علائم سرطان رحم
اگر وارد دوران یائسگی نشده اید و در بین پریودهای خود خونریزی یا لکه بینی قرمز یا صورتی یا ترشحات سفید مشاهده می کنید، به پزشک مراجعه کنید. به علاوه در صورت مشاهده این علائم در دوران یائسگی هم لازم است به پزشک مراجعه کنید. خونریزی ممکن است نشانه سرطان رحم باشد، اما خونریزی می تواند نشانه برخی مشکلات دیگر هم باشد. خونریزی در برخی خانم ها طبیعی است. به هرحال پزشک می تواند علت این خونریزی را تعیین کند.

دیگر علائم سرطان رحم
اگر دچار هر یک از این مشکلات هستید، به پزشک اطلاع دهید، ممکن است نشانه سرطان رحم باشند:

درد در لگن (منطقه بین ران ها)
کاهش وزن بدون تلاش
درد در زمان رابطه جنسی
مشکل یا درد در زمان دفع ادرار

شناسایی سرطان رحم قبل از رشد یا انتشار آن خیلی بهتر است. بنابراین معاینات پزشکی را به تعویق نیندازید و هیچ یک از نشانه ها را نادیده نگیرید.

تشخیص سرطان رحم
ممکن است سونوگرافی انجام دهید و از این طریق پزشک می تواند داخل رحم را مشاهده کند. به علاوه پزشک یک تلسکوپ کوچک به داخل واژن می فرستد تا از نزدیک بررسی کند. اما نمونه برداری بهترین روش برای شناسایی سلول های سرطانی است. در این روش پزشک مقدار کوچکی از بافت داخلی رحم را برداشته و وجود سلول های سرطانی را در آن مورد بررسی قرار می دهد.