۰۸ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۸, ۱۳۹۹

آیا آموزش‌ها و آزمایش‌های قبل از ازدواج مؤثرند؟

فروردین ۸, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

آیا آموزش‌ها و آزمایش‌های قبل از ازدواج مؤثرند؟

آخرین بررسی سازمان ثبت احوال باز هم افزایش آمار طلاق را نشان می‌دهد. میزان طلاق در ۶ ماهه اول سال ۸۹ نسبت به سال گذشته ۲/۶ درصد افزایش داشته است. البته این بررسی افزایش ۲/۳ درصدی ازدواج را نیز نشان داده اما قضیه وقتی دردناک‌تر می‌شود که بیشترین میزان طلاق زنان را در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال و بیشترین میزان طلاق مردان را در سنین ۲۴ تا ۲۹ سالگی می‌بینیم.

معمولا به‌دنبال طلاق، دلایل و توجیهاتی مانند فقر، اختلافات فرهنگی و تحصیلی، اعتیاد و تغییر باورهای جوانان به گوش‌مان می‌خورد اما نکته‌ای که شاید کمتر به آن می‌پردازند، نقش مشاوره‌های قبل از ازدواج و حتی آزمایش‌های قبل از ازدواج در سلامت ازدواج است.

چندی پیش مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت خبر از افزایش ساعات مشاوره قبل از ازدواج داده بود.

دکتر محمداسماعیل مطلق، آموزش‌های قبل از ازدواج را بسیار حیاتی ذکر می‌کند و می‌گوید: «کلاس‌های آموزشی قبل از ازدواج شاخص‌های سلامت خانواده را ارتقا بخشیده است.» دکتر مطلق با اشاره به مدت این مشاوره‌ها تاکید می‌کند: «این آموزش‌ها قبلا ۲ ساعت بوده ولی در برنامه جدید آموزش قبل از ازدواج این برنامه به ۱۶ ساعت خواهد رسید.» وی توضیح می‌دهد: «در این کلاس‌ها درباره مسایل عاطفی زوجین، مسایل آمیزشی، مبانی دینی ازدواج و راه‌های جلوگیری از بارداری صحبت می‌شود.»

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه این مشاوره‌ها باید به‌صورت اجباری درآید، می‌گوید: «هدف ما تربیت کارشناسان مشاوره قبل از ازدواجی است که همیشه در مراکز بهداشت و درمان مستقر باشند و آموزش‌های لازم را به افراد در آستانه ازدواج ارایه کنند.» به گفته دکتر مطلق، این کلاس‌ها در ۳ روز متوالی برای زوجین گذاشته می‌شود و آنها باید در این کلاس‌ها شرکت کنند.

در کلاس‌های مشاوره قبل از ازدواج شرکت کنید
دکتر حاجبی، رییس اداره سلامت روان وزارت بهداشت نیز با تاکید بر اینکه سلامت روان افراد در مشاوره‌های قبل از ازدواج سنجیده می‌شود، می‌گوید: «متاسفانه افرادی که در آستانه ازدواج هستند کمتر به مراکز مشاوره قبل از ازدواج مراجعه می‌کنند.» وی تاکید می‌کند: «کسانی که اختلال‌های روان‌شناختی دارند با مشاور‌ه‌های قبل از ازدواج مشکل آنها شناسایی می‌شود و به مراکز درمانی ارجاع داده می‌شوند.»

دکتر حاجبی معتقد است عدم آگاهی جوانان ریشه اصلی بسیاری از طلاق‌ها است که تنها راه آن آموزش و اطلاع‌رسانی وسیع در سطح جامعه است. رییس اداره سلامت روان وزارت بهداشت یادآور می‌شود: «در این کلاس‌های مشاوره ابعاد مختلف زندگی مشترک‌ بیان می‌شود و مشاوران همخوانی زن و مرد را می‌سنجند و راهنمایی‌های لازم برای شروع یک دوران جدید زندگی به آنها داده می‌شود.» وی در مورد اجباری‌شدن این مشاوره‌ها معتقد است این کار نیازمند نیروی انسانی و متخصص کافی است که باید شرایط چنین اقدامی وجود داشته باشد.

دکتر حاجبی در پایان توصیه کرد: «کسانی که قصد ازدواج دارند، حتما به مراکز مشاوره قبل از ازدواج مراجعه ‌کنند. این مشاوره‌ها به آنها کمک خواهد کرد ازدواجی موفق و حساب‌شده داشته باشند و علاوه بر آن، آگاهی‌های لازم در مورد زندگی مشترک به آنها داده خواهد شد.» اما نایب‌رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعتقاد دیگری نسبت به مشاوره‌های قبل از ازدواج دارد: «مشاوره‌های قبل از ازدواج در حال حاضر در کشور ما بیشتر حالت نمادین دارد و خیلی کاربردی نیست.»

دکتر محسنی بندپی با بیان اینکه دادن آگاهی به جوانان باید به صورت مداوم باشد، می‌گوید: «این آموزش‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که سبب تغییر رفتار در جوانان شود.» او تاکید دارد: «مشاوره قبل از ازدواج باید به صورت علمی و کارشناسی باشد اما در حال حاضر این مشاوره‌ها پختگی لازم را ندارد.»

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه آموزش شیوه صحیح زندگی به جوانان با یک تا دو جلسه امکان‌پذیر نیست، می‌گوید: «برای افزایش آگاهی جوانان باید فرهنگ‌سازی به صورت گسترده در جامعه انجام شود؛ به‌گونه‌ای که تغییر رفتار در جوانان نهادینه شود.» نماینده مردم نوشهر، علل مختلفی را برای افزایش آمار طلاق می‌شمارد و بیان می‌کند: «یکی از دلایل طلاق، نداشتن آگاهی و نبود آموزش‌های کافی است. با بالا بردن کیفیت خدمات مشاوره و آموزش مداوم به جوانان می‌توان آگاهی جوانان را تا حد قابل‌توجهی بالا برد.»

آزمایش ایدز قبل از ازدواج
همان‌طور که می‌دانید قبل از ازدواج انجام برخی آزمایش‌ها اجباری است و شما با ارایه جواب این آزمایش‌ها می‌توانید ازدواج کنید. با توجه به افزایش آمار مبتلایان به ایدز در کشور، عده‌ای می‌پرسند که آیا می‌توان آزمایش ایدز را جزو آزمایش‌های اجباری قبل از ازدواج گنجاند؟

دکتر عباس‌ صداقت، رییس اداره ایدز وزارت بهداشت دراین‌‌باره می‌گوید: «انجام آزمایش ایدز قبل از ازدواج برای تعیین سلامت افراد نه از لحاظ اخلاقی و نه از نظر علمی، صحیح نیست و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.» دکتر صداقت برای حرفش ۲ دلیل می‌آورد: «اول اینکه بیماری ایدز یک دوره پنجره دارد که در این دوران با دادن آزمایش بیماری تشخیص داده نمی‌شود، بنابراین اگر آزمایش یک شخص منفی بود نشان‌دهنده سلامت وی از نظر وجود ویروس ‌HIV نیست. دوم اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر آزمایش فرد، سلامت وی را تایید ‌کند که او تا ۶ ماه دیگر رفتار پرخطر نداشته باشد. در نتیجه این آزمایش تاثیری در نشان دادن سلامت فرد ندارد.»

رییس اداره ایدز به نقش مشاوره قبل از ازدواج در سلامت افراد تاکید می‌کند و می‌گوید: «این مشاوره‌ها بسیار اهمیت دارند چون اگر افراد رفتار پرخطر داشته باشند، به آنها آگاهی داده می‌شود یا علایم خطر این بیماری برای زوجین گفته می‌شود و اگر نیاز باشد به‌صورت داوطلبانه و رایگان از آنها تست گرفته می‌شود.»

دکتر صداقت توضیح می‌دهد: «تاکید ما در مورد ایدز، اطلاع‌رسانی و آموزش است بنابراین مشاوره قبل از ازدواج برای آگاهی و پیشگیری از رفتارهای پرخطر بسیار موثر است.» رییس اداره ایدز با اشاره به توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت درباره آزمایش ایدز، تصریح می‌کند: «بنابر دستور سازمان جهانی بهداشت، آزمایش ایدز باید داوطلبانه و محرمانه باشد و برای پیشگیری از این بیماری مهم‌ترین اقدام اطلاع‌رسانی است.»

دکتر صداقت ادامه می‌دهد: «سازمان جهانی بهداشت نیز انجام آزمایش ایدز پیش از ازدواج را ضروری نمی‌داند و بر نقش آموزش تاکید می‌کند.» وی در پایان تاکید می‌کند مردم باید اطمینان داشته باشند که اگر رفتار پرخطر نداشته باشند، ایدز به سراغ آنها نخواهد آمد.

آزمایش ایدز گران است
آزمایش‌های قبل از ازدواج در اکثر کشورهای دنیا بنا به توصیه سازمان جهانی بهداشت دربرگیرنده تست‌های خونی و ژنتیکی است که سلامت افراد را هم از نظر خونی و هم از نظر ژنتیکی تعیین می‌کند.

دکتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی با بیان این مطلب می‌گوید: «معمولا آزمایش‌های قبل از ازدواج در جهت پیشگیری از بیماری‌ها و سلامت افراد انجام می‌شود. به عنوان نمونه آزمایش خون و تالاسمی جهت پیشگیری از تولد نوزاد تالاسمی ماژور صورت می‌گیرد.» دکتر محرز تاکید می‌کند: «آزمایش ایدز هم مقرون به صرفه نیست و هم بی‌فایده است. این متخصص عفونی با بیان اینکه این بیماری دوره نهفته دارد، ادامه می‌دهد: «تست منفی در مورد آزمایش ایدز در افراد سلامت آنها را ثابت یا رد نمی‌کند بنابراین آزمایش ایدز قبل از ازدواج فایده‌ای ندارد.»

دکتر محرز به کشورهای دیگر نیز اشاره می‌کند: «در اکثر کشورهای دنیا آزمایش قبل از ازدواج همانند کشور ماست. به‌عنوان نمونه در کشور آمریکا زمانی که بیماری ایدز افزایش پیدا کرده بود در چند ایالت، این آزمایش‌ها را انجام دادند اما بعد از مدتی متوجه شدند که بی‌فایده است.» وی ادامه می‌دهد: «در کشورهای غربی نیز بر افزایش آگاهی‌ها تاکید شده است و آزمایش ایدز جزو آزمایش‌های قبل از ازدواج نیست.»

دکتر محرز در پایان خاطرنشان می‌کند: «رسانه‌ها، مخصوصا صدا و سیما، نقش مهمی در آگاهی مردم دارند و در این زمینه هر چقدر اطلاع‌رسانی قوی‌تر باشد، شیوع ایدز کمتر خواهد شد.»